Nekilnojamasis turtas: ką reikėtų žinoti ieškantiems nuosavo būsto

by magsenadmin52 0

nekilnojamojo turto pasirinkimas

Būsto įsigijimas – svarbus ir itin atsakingas žingsnis: gyvenamojo rajono, energinės naudingumo klasės pasirinkimas, gamtos artumas, susisiekimo ir socialinė infrastruktūra, architektūra, o kur dar būsto planas, išlaikymo išlaidos ir kaimynystė. Kaip nepasiklysti nekilnojamojo turto labirintuose ir išsirinkti savo svajonių namus?

Visų pirma, patys atlikite namų darbus: išsiaiškinkite, kas yra tikrasis būsto pardavėjas: NT bendrovė, o galbūt privatūs asmenys?

Jeigu perkate iš NT vystytojo, svarbu dėmesį atkreipti ir į dabartinių klientų atsiliepimus. Įsitikinkite, kad būstą pirksite iš patikimo, rinkoje ilgai dirbančio, projektą ne tik pradėti, bet ir užbaigti sugebėsiančio vystytojo.

Kokybė ir ilgalaikė būsto vertė

„Pirkdami būstą šiandien, galvokite, kaip norėsite gyventi rytoj“, – pataria Martynas Žibūda, UAB „Eika“ Plėtros departamento direktorius. Jo teigimu, vertėtų ne tik grožėtis vaizdu pro langą, namo architektūra ar balkonu, bet ir pasidomėti, kas slepiasi už dažų sluoksnio.

Nors šiuo metu Lietuvos nekilnojamojo turto rinkoje galima rasti būstų, pažymėtų G, F, E, D, C, B ir keletą A energine klase, laikantis Europos Sąjungos reikalavimų, nuo 2016 metų Lietuvoje ir visoje Europoje bus statomi tik A energinės klasės namai. Šių namų savininkai galės nebesijaudinti dėl didelių eksploatavimo išlaidų, kurios turėtų gerokai sumažėti, lyginant su senos statybos namais. Gyvenimas A klasės namuose yra ir sveikesnis dėl gryno oro apykaitos, kurią užtikrina vėdinimo sistema, dar kitaip vadinama rekuperacija.

Nenumoti ranka reikėtų ir į rajono, kuriame ieškote būsto, infrastruktūrą bei susisiekimo su kitais rajonais galimybes. Taip pat pirkėjai turėtų įvertinti ir šalia esančią socialinę infrastruktūrą: mokyklas, darželius, prekybos centrus.

„Rajonas, kuriame perkate būstą, šiandien gali dar neturėti išplėtotos infrastruktūros. Tai gali būti ir privalumas, ir trūkumas. Tuose rajonuose, kuriuose numatyti infrastruktūros plėtros projektai, tikėtina, ateityje būsto vertė didės, o gyventojams bus patogiau susisiekti, juos sups gražesnė aplinka. Šiandien būstą galėsite įsigyti žemesne kaina, tačiau dar teks palūkėti, kol jūsų rajonas užaugs“, – sako ekspertas.

Ieškantiems unikalumo

„Kas gali būti geriau už pasivaikščiojimus parke, ypač jei tas parkas – jūsų kaimynystėje?“ – klausia M. Žibūda ir pastebi, kad vis daugiau lietuvių nekilnojamojo turto ieško šalia vaizdingo kraštovaizdžio: parkų, vandens telkinių ar senamiesčio. Tačiau dėmesį nekilnojamojo turto specialistai pataria atkreipti ne tik į kaimynystę, bet ir architektūrą bei butų planą.

Renkantis būstą, derėtų nepamiršti auksinės taisyklės, kad šviesus būstas – jaukus būstas. Dėl šios priežasties nekilnojamojo turto specialistai būsto ieškantiems primena, kad kiekviename gyvenamosios paskirties būste privalo būti nors vienas kambarys, kuriame tarp kovo 22 dienos ir rugsėjo 22 dienos nepertraukiamos insoliacijos laikas (tam tikras laikas, kai namus apšviečia saulė) būtų ne trumpesnis kaip dvi valandos.

Ką garantuoja pardavėjas?

Prieš įsigydami būstą, nepamirškite pasitikslinti, kokias garantijas privalo suteikti būsto pardavėjas. O jų – tikrai nemažai. Apie garantijas klausti jau rankose laikant buto raktus gali būti per vėlu.

Visų pirma, tai – garantinis laikotarpis. Paprastai nekilnojamajam turtui suteikiama 2, 5, 10 ar net 20 metų garantija. Koks yra garantinis laikotarpis, jo sąlygos, turėtumėte pasitikslinti su būsto pardavėju.

Nepamirškite pasiteirauti, kas teiks garantinės priežiūros paslaugas, į ką kreiptis kilus klausimų, ypač jeigu įmonėje dirba tik direktorius, buhalterė ir pardavimo atstovas.

Didieji nekilnojamojo turto plėtotojai savo pirkėjams įteikia ir buto pasą, kuriame gyventojai gali rasti svarbiausius pastatų techninės priežiūros dokumentus. Buto pase nurodomos pastato techninės, konstrukcinės, energinės, ir ekonominės charakteristikos ir jų pokyčiai po remonto ar rekonstrukcijos. Techninį pasą svarbu saugoti visą buto eksploatavimo laiką, nes jo gali prireikti, jei būstą norėtumėte parduoti.